Nejdůležitější pojmy z oboru

Nespavost

Posted · Add Comment

Poruchy spánku jsou velmi časté jako doprovodný symptom u dalších psychických poruch, mohou signalizovat počínající zhoršování psychického stavu (deprese, neurotické poruchy, psychózy, organické syndromy, syndromy závislosti), jindy k nim dochází v souvislosti s různými psychickými zátěžemi a konflikty, se stresem.

Potřeba spánku je individuální, spánek může být subj. hodnocen jako špatně dosažitelný, přerušovaný, nedostatečný, neosvěžující, s časným ranním probuzením. Pokud se nespavost opakuje, vyvolává u postiženého napětí, obavy, zda vůbec usne, pak je usnutí ještě obtížnější.

Léčba:

Není vhodné nespavost řešit návykovými látkami (alkohol, benzodiazepiny), vhodnější jsou hypnotika, ale ani ta nejsou tak zcela neškodná, i zde je možný rozvoj závislosti, pokud jsou užívána denně nebo ve vyšších dávkách.

Psychiatr má dnes k dispozici antidepresiva s hypnotickým efektem, která nejsou návyková, nemají negativní vliv na kognici, u těžší insomnie např. u depresivního syndromu volíme v některých případech antipsychotika v nízkých dávkách.. Nověji jsou k dispozici melatoninová hypnotika.

Nezavrhujeme ani fytofarmaka (kozlík, třezalka, meduňka).

Vždy je podstatné pátrat po příčině nespavosti, vyloučit organickou etiologii potíží.

Je vhodné nespoléhat jen na psychofarmakologickou léčbu, vhodná je individuální psychoterapie.

Desatero pro kvalitní spánek

  1. Dodržujte pravidelný režim: choďte spát a vstávejte vždy ve stejnou dobu, i o víkendu.
  2. Během dne se pohybujte na čerstvém vzduchu a v přirozeném denním světle. Sluneční svit má rozhodující vliv na produkci melatoninu, který odpovídá za kvalitní spánek. Sportujte během dne, nikoli v době před usnutím. Lehká procházka po večeři může zlepšit Váš spánek.
  3. Nespěte přes den, odpočiňte si jen krátce po obědě (neusínejte po druhé hodině odpolední). Postel i ložnici užívejte pouze ke spánku a sexuálnímu životu (odstraňte z ložnice televizi, v posteli nejezte, nečtěte si a přes den ani neodpočívejte).
  4. Čtyři až šest hodin před usnutím nepijte kávu, černý nebo zelený čaj, kolu nebo energetické nápoje, omezte jejich požívání během dne.
  5. Vynechejte večer těžká jídla a poslední pokrm zařaďte 3-4 hodiny před ulehnutím.
  6. Před spaním omezte příjem tekutin, ať nechodíte během noci na toaletu. Nepijte večer alkohol, abyste lépe usnuli- alkohol kvalitu spánku zhoršuje.
  7. Nekuřte, zvláště ne před usnutím a v době nočního probuzení. Nikotin také organismus povzbuzuje.
  8. Před spaním relaxujte, vyhýbejte se stresu, neřešte důležitá témata, která Vás mohou rozrušit. Naopak se snažte příjemnou činností zbavit stresu a připravit se na spánek. Nejvíce uklidní četba, klidná hudba, bylinkový čaj nebo teplá koupel.
  9. Pokud nemůžete usnout více než 20 minut, raději vstaňte a zabývejte se nějakou nenáročnou činností.
  10. Spěte v dobře větrané místnosti s teplotou pod 20°C. Na spánek si zajistěte v místnosti ticho a tmu.